Kliny hydrauliczne

Kiedy wykorzystuje się kliny hydrauliczne?

Kliny hydrauliczne Darda służą do bezudarowego oraz bezdetonacyjnego rozrywania materiałów budowlanych. Za ich pomocą możliwe jest rozbijanie betonu czy muru w sposób kontrolowany. Zaletą jest ograniczony hałas i pył w porównaniu do użycia materiałów wybuchowych lub urządzeń udarowych.

Napęd klinów Darda odbywa się poprzez agregaty hydrauliczne wyposażone w silniki spalinowe, elektryczne i pneumatyczne. Sprzęt zasilany jest napięciem 110V, który zapewnia stosunkowo dużą siłę rozłupywania w porównaniu do jego wielkości. Do stacji hydraulicznych Darda można jednocześnie podłączyć 5 siłowników.

Efektywna siła rozrywania betonu przy użyciu klinów Darda wynosi w przypadku modelu C9 200 ton, natomiast w przypadku modelu C12 do 413 ton.

Sposób użycia klinów hydraulicznych

Pierwszym etapem jest wywiercenie otworów. Następnie umieszcza się w nich hydrauliczne kliny rozporowe. Po ich rozszerzeniu beton zostaje poddany obciążeniu rozciągającemu, co pozwala na jego skruszenie. Prace są stosunkowo ciche, o niskiej emisji pyłów, a także pozwalające na wysoką precyzję.

Zalety użycia klinów hydraulicznych:

  • bezpieczeństwo prac – brak odłamków i pyłu
  • ekonomiczne w użyciu – do obsługi wystarczy jedna osoba, a do stacji można podłączyć aż 5 słowników kruszących niezależnie od siebie
  • precyzyjna praca – możliwość określenia kierunku łamania, kontrolowane użycie dużej mocy
  • niska szkodliwość prac - brak wibracji, fal uderzeniowych, niski poziom hałasu
  • szerokie zastosowanie - rozłupuje różnego rodzaju materiały: beton (także zbrojony), skały, kamień; możliwa praca w trudno dostępnych miejscach, także pod wodą
  • szybkość prac – potężna moc w porównaniu do swoich gabarytów – siła najmniejszego urządzenia to 200 ton

Realizacje

Zobacz
Zobacz