Frezowanie i groszkowanie betonu

Frezowanie i groszkowanie betonu to metody stosowane w celu uzyskania odpowiedniej powierzchni betonowej. Po takiej obróbce podłoga lub ściana są idealnie wyczyszczone i wyrównane, co daje możliwości dalszych prac budowlanych. Proces ten wykonywany jest przy użyciu specjalistycznych frezarek i zdalnie sterowanych robotów wyposażonych w odpowiednią głowicę.

Na czym polega frezowanie betonu?

frezowanie betonu

Frezowanie betonu jest sposobem na obróbkę betonowych powierzchni - posadzek, ścian i stropów. Polega na mechanicznym usuwaniu wierzchniej warstwy z powierzchni. Frezowanie pozwala na wyprofilowaniu, wyrównaniu czy wyczyszczeniu powierzchni. Wykonuje się je poprzez oczyszczenie podłoża i usunięcie mleczka cementowego oraz wszelkich innych powłok.

Frezowanie może być wykonywane w celu nadania powierzchni odpowiedniego efektu wizualnego jako zamysł architektoniczny, ale sprawdza się także jako etap wykonania dalszych prac. Powierzchnia taka bowiem ma lepszą przyczepność. Dzięki frezowaniu można zniwelować krzywiznę powierzchni oraz wyrównać poziom nierównych posadzek.

Główne przeznaczenie frezowania:

  • czyszczenie posadzki betonowej (czyszczenie z kleju, farb, mleczka cementowego, itp.)
  • odnowienie powierzchni betonowej
  • równanie różnic w poziomie posadzek
  • wyrównanie powierzchni
  • zwiększenie przyczepności posadzki

Sposób wykonania frezowania

Wykonujemy frezowanie stropów i posadzek betonowych na zadaną rzędną przy użyciu frezarek jezdnych spalinowych lub elektrycznych.

Dysponujemy ponadto frezarkami bębnowymi montowanymi na maszynach Brokk. Frezarki te mogą być używane zarówno do obróbki powierzchni poziomych (np. podłogi, sufity), jak i pionowych (np. ściany, słupy). Za pomocą frezarek bębnowych realizujemy m.in. równanie powierzchni ścian szczelinowych lub obróbkę palisad z pali betonowych mającą na celu przygotowanie ich powierzchni do torkretowania.

powierzchnia poddana frezowaniu

Zalety frezowanej powierzchni

Powierzchnia poddana frezowaniu wyróżnia się:

  • wysokim stopniem przyczepności - co jest wymagane przed nałożeniem kolejnych warstw posadzki
  • czystością i równą powierzchnią - poprzez usunięcie zanieczyszczeń oraz równanie
  • estetyka - efekt chropowatej powierzchni jest często zamiarem projektowym jako finalny efekt

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem video, przedstawiającym drążenie przejść poprzecznych tzw. ewakuacyjnych pomiędzy tunelami pod Martwą Wisłą na budowie Trasy Słowackiego w Gdańsku.

Prace wykonano w zamrożonym gruncie za pomocą Brokka 260 z głowicą frezującą i łyżką do kopania.

Na czym polega groszkowanie betonu?

Groszkowanie to jedna z metod obróbki i wykończenia powierzchni betonowej. Pozwala na wyrównanie i oczyszczenie powierzchni przed dalszymi pracami, ale także wpływa pozytywnie na kwestie wizualne. Delikatna struktura betonu nabiera industrialnego klimatu i daje gwarancję wyrównanej powierzchni.

Beton poddany groszkowaniu ma chropowatą strukturę. Taka powierzchnia, dzięki antypoślizgowym właściwościom, może stanowić podłogę w halach produkcyjnych czy magazynowych, ale również być wyeksponowana jako element dekoracyjny.

Poprzez precyzyjne groszkowanie ręcznymi młotami elektrycznymi można także dokonywać napraw powierzchni betonowych.

Jak realizujemy groszkowanie betonu?

Groszkowanie betonu wykonujemy na terenie całej Polski. Wykorzystujemy do tego zdalnie sterowane roboty wyburzeniowe, które zostają wyposażone w specjalny osprzęt. Specjalna głowica usuwa wierzchnią warstwę, w tym samym czasie młotkując ją - co pozostawia efekt drobnych dziurek na powierzchni. Tak wykończony beton ma idealne właściwości pod dalsze prace budowlane, ale także jako finalny efekt wykończeniowy.

Realizacje

Zobacz
Zobacz
Zobacz
Zobacz
Zobacz
Zobacz